Спірея сіра фото

Спірея сіра: посадка і догляд, опис сортів


Автор: Наталія Категорія: Садові рослини Опубліковано: 14 лютого 2019 року Доповнено: 28 березня 2019Спірея сіра (лат. spiraea x cinerea) - швидкозростаючий декоративний листопадний чагарник, гібрид між спиреєю біловато-сірою і спиреєю звіробоєлистною. Виведена спірея сіра була норвезькими селекціонерами в 1949 році. Родова назва походить від грецького слова, що означає «вигин». У народі всі спіреї називають таволгами, хоча таволги є трав'янистими, а не чагарниковими рослинами.


Зміст

Посадка і догляд за зріреєю сірою

 • Цвітіння: у травні.
 • Посадка: з середини вересня до середини жовтня.
 • Освітлення: яскраве сонячне світло.
 • Ґрунт: родюча, волога, повітропроникна.
 • Полив: один раз на тиждень, в посуху - два рази на тиждень. У сезон зі звичайною кількістю дощів можна не поливати.
 • Підживлення: перед цвітінням внесіть у пристовбурне коло розчин Кеміри-універсал, а після обрізки - розчин коров'яка з суперфосфатом.
 • Обрізка: щороку після завершення цвітіння.
 • Розмноження: тільки вегетативне - відводками і черенками.
 • Шкідники: равлики, листовертки розанні, тля і павутинні кліщі.
 • Хвороби: аскохітоз, септоріоз або рамуляріоз.

Спірея сіра - опис

Спірея сіра - розгалужений чагарник висотою до 2 м з войлочно-опушеними гілочними втечами і загостреними з обох сторін листям, верхній бік яких сіро-зелений, а нижній дещо світлий. Спірея сіра цвіте білими квітками, зібраними в щиткоглядні суцвіття, розташованими по всій довжині втечі. У самої вершини суцвіття сидячі, але чим нижче вони розташовані по гілці, тим довшими стають обличі гілочки, на яких формуються щитки. Цвітіння спіреї сірої починається в травні, а наприкінці червня вже дозрівають плоди.

Посадка спіреї сірою у відкритий грунт

Коли садити спірею сіру

Досвідчені садівники стверджують, що найкращий час для посадки спіреї сірої - осінь, коли дерева скидають листя, приблизно в середині вересня. Можна саджати спірею і навесні, але потрібно встигнути з посадкою до того, як почнуть розкриватися нирки.

Виберіть для рослини сонячну ділянку в такому місці, де її буде добре видно: світла рослині знадобиться багато, а в тіні спірея буде погано розвиватися, та й цвітіння буде мізерним. В крайньому випадку, можна посадити спірею білу в напівтіні.

Ґрунт рослині потрібен родючий і добре зволожений. Якщо ви збираєтеся вирощувати спірею в глинистому грунті, вам доведеться закласти в яму дренажний шар товщиною 15-20 см з битої цегли або щебінки, змішавши їх з піском.

Як посадити спірею сіру

Здійснюють посадку в похмурий або навіть у дощовий день. При посадці спіреї для живої огорожі дотримуйтеся відстані між кущами близько 50 см, а між рядами - не менше 40 см. У груповій посадці між рослинами витримують дистанцію від 50 до 100 см. Розмір посадкової ями при глибині 40-50 см повинен перевищувати обсяг кореневої системи саджанця на 25-30%. Яма до посадки повинна постояти не менше 2 днів.

Саджанці з відкритою кореневою системою слід поставити на кілька годин у відро з водою, потім підгнилі, пошкоджені або сухі корінці потрібно видалити, а занадто довгі вкоротити. Побіги саджанця вкорачують на третину. Заповнюють яму сумішшю верхнього, родючого грунту з торф'яною і дерновою землею. Коренева шийка саджанця повинна залишатися на рівні поверхні. Після посадки ґрунт у приствольному колі ущільнюють і рясно поливають з розрахунку 1,5-2 відра води на один саджанець, а коли вода вбрана, поверхню мульчують шаром торфу товщиною не менше 5 см.


Догляд за спиреєю сірою

Як виростити спірею сіру

Догляд за спиреєю сірою простий: вам потрібно поливати рослину, щоб ґрунт навколо неї завжди був злегка вологим. У посуху зволожувати пристовбурне коло доведеться двічі на тиждень, а в дощову погоду полив може взагалі не знадобитися. Після поливу розрихліть ґрунт у пристовбурному колі і видаліть бур'яни.

Весняне підживлення вноситься після обрізки рослини: у пристовбурне коло виливають розчин коров'яка, в який додано суперфосфат з розрахунку 8 г гранул на кожен куст. Для більш пишного цвітіння спірею підгодовують Кемірою-універсал з розрахунку 90 г добрива на 1 м ^.

Шкідники і хвороби спіреї сірої

Іноді спірея сіра страждає від равликів. Щоб захистити куст спірея сіра від черевоногих молюсків, обробіть його ранньою весною і відразу після цвітіння розчином Фітоверма. Час від часу спірею дошкуляють листівки розанні, тлі або павутинні кліщі. Від тлі рослину обробляють Актелліком, Бітоксибацилліном, Етафосом або Пірімором, від павутинних кліщів - Фосфамідом, Карбофосом або Фозалоном, а від листівок - Актеллтиком, Авантом, Дітоксом або іншими препаратами від листогризних шкідників.

Через неправильний догляд спірею можуть вразити аскохітоз, септоріоз або рамуляріоз. Знищують інфекцію обробкою куща мідьвмісними препаратами: бордоскою рідиною або розчином Фундазола, наприклад. Добре справляється з грибками і колоїдна сірка. Обприскування спиреї фунгіцидами проводять до цвітіння або після нього.

Обрізка спіреї сірої

Спосіб і час обрізки спіреї залежать від того, на втечах якого року утворюються суцвіття. Коли обрізати спірею сіру? Оскільки квітки у рослини формуються по всій довжині втечі, доцільною буде обрізка спіреї сірої після цвітіння.

Для зменшення розміру куща і збільшення його густоти втечі спіреї вкорачують. Основна обрізка полягає у видаленні старих і сухих гілок, які знижують декоративність рослини. Щорічно навесні вирізають підмерзлі за зиму гілки і втечі. Омолоджувальні обрізки спиреї починають у семирічному віці: з цією метою спірею сіру обрізають на пінь, що стимулює пробудження сплячих нирок, розташованих біля кореневої шийки. Вони дають молоду поросль, з якої і формують новий куст: залишають 5-6 найсильніших втечі, а решту вирізають у перший же період вегетації. Потім через кожні 2 роки видаляють слабкі гілки. Формуючу куст обрізку проводять ранньою весною, до того, як почнуть розкриватися нирки. Санітарну прочистку, як ми вже писали, проводять після цвітіння спіреї сірої.

Спірея сіра після цвітіння

Спірея сіра проявляє зимостійкість навіть у найсуворіші зими. Проблеми можуть виникнути тільки тоді, коли протягом зими відбуваються стрибки температури, і морози різко змінюються відлигами. У такі зими прикореневу зону спіреї краще вкривати. Захисту від морозів також потребує підземна частина молодих рослин, пристовбурне коло яких восени слід замульчувати товстим шаром сухого листя або торфу.


Розмноження спіреї сірої

Оскільки спірея сіра має гібридне походження, розмножують її не насінням, а вегетативними способами - відводками і черенками.

Череньки нарізають після цвітіння і вкорінюють під прозорим ковпаком у субстраті з крупнозернистого річкового піску і торфу. Ґрунт у контейнері повинен бути весь час вологим. Для надійності перед посадкою потримайте череньки протягом 16 годин у стимуляторі росту - розчині індолілмасляної кислоти. Або нехай вони постоять у воді, в яку додана крапля Епіна, після чого припудріть нижні зрізи Корневином і тільки після цього висаджуйте череньки в парничок. Чорнята, що відростили, висаджують у відкритий грунт, але в першу зиму їх обов'язково вкривають сухим листям.

Оскільки гілки у спіреї гнучкі, можна отримати нову рослину ще одним способом. Як розмножити спірею сіру відводками? Навесні пригніть низько зростаючу втечу спіреї до землі і покладіть ту його частину, що ближче до верхівки, в заздалегідь зроблену борозду, залишивши верхівку над поверхнею і прищипнувши її. Закріпіть гілку в такому положенні і заповніть борозну родючим грунтом. Все літо поливайте відведення, а восени прикрийте його сухим листям. Наступної весни відділіть вкорінену гілку від материнського куща і відсадьте.

Види та сорти спіреї сірої

Сьогодні в культурі вирощуються всього два різновиди спіреї сірої:

 • спірея сіра Грефшейм - ефектна і довговічна, постійно квітуча рослина висотою від 1,5 до 2 м з широкоокруглою розлогою кроною і червоно-бурими гілками. Куст покривають численні дрібні білі, рожеві або червоні квітки. Листя у цієї садової форми зелені або жовто-помаранчеві, з бронзовим відливом. Посадка спіреї сірої Грефшейм і догляд за нею нічим не відрізняються вирощування рослин основного виду;
 • спірея сіра Граціоза - красивоцвітучий витончений чагарник заввишки 1,5-2 м з розлогою широкоокруглою кроною, дугоподібними звисаючими гілками, вузьким ланцетним зеленим листям, що набувають восени жовтого забарвлення, і зібраними в парасолькові суцвіття сніжно-білими квітками. Цвітіння цієї спіреї також відрізняється рясністю і тривалістю.

Спірея сіра в ландшафтному дизайні

Садівники і дизайнери дуже люблять цей гібрид спіреї за невибагливість, зимостійкість, тіньовикривалість, раннє і тривале цвітіння. Використовують спірею сіру для одиночних і групових посадок, для складних композицій, а також для створення живої огорожі. Класичний стиль дизайну передбачає розміщення спіреї сірої біля водойм. Любителі сільського стилю цінують спірею за компактність і вишуканість: вона ідеально гармонує з тонами стилю прованс і як ніякий інший чагарник відповідає скандинавському стилю.


Важко знайти рослину, з якою не можна було б поєднувати спірею. Використовуючи її в якості сенсового центру композиції, спірею сіру оточують квітучими в той же час невисокими рослинами - трояндами, півоніями, гострами альпійськими і гвоздиками турецькими. Можна посадити куст спіреї, яка в цвітінні виглядає присипаною снігом, поруч з червоними, бордовими і рожевими тюльпанами, нарцисами, крокусами, аліссумами і примулами. Поєднується цей чагарник не тільки з квітами і декоративними рослинами, а й з фруктовими деревами, а також з іншими квітучими чагарниками.

Ну і, звичайно, стало класикою сусідство спіреї сірої з хвойними культурами - вічнозеленими чагарниками, високими і карликовими деревами.

Посадка і догляд за сірою спиреєю Грефшейм і Граціоза

Рід спірея - неймовірно цінний подарунок природи. У цей рід включено приблизно 100 видів, які ростуть в основному на лісостепових, степових і напівпустельних територіях, в гористих місцевостях північної півкулі. Представники роду спірея - листопадні чагарники, що досягають висоти в 2 метри і мають різноманітну форму, забарвлення і форму листових пластин. Деякі види спіреї зацвітають навесні, інші - влітку. Давайте ближче познайомимося з цією рослиною, особливостями посадки, догляду і способами розмноження.

Будь-хто, навіть дуже вибагливий садівник зможе знайти сорт, який припаде йому до душі і задовольнить запити. У даному огляді ми поговоримо про сіру спірею, опис якої представлено нижче.

Загальна характеристика та опис сірої спіреї

Спірея сіра - чагарник сімейства розоцвітних, що відрізняється досить швидким зростом і довгим цвітінням. Даний вид був отриманий в Норвегії в 1949 році, для гібридизації використовувалися спірея біловато-сіра і звіробоєлистна. Спірея сіра - швидкозростаючий і довгоквітучий чагарник


Це сильний чагарник з ребристими, війлочними втечами, на яких розташовані загострені листя сіро-зеленого кольору. Висота куща може сягати від 90 см до 2-х метрів.

Цвітіння починається на початку травня, коли на гілках з'являється велика кількість дрібних білих квіточок, і триває близько 45 днів. Через те, що суцвіття розташовані дуже часто, здалеку може здатися, що куст усипаний снігом. Наприкінці червня на гілках вже є плоди. Спірея сіра добре переносить навіть сильні морози, проте боїться різких перепадів температури.

Види і сорти

Грефшейм

Це ефектна, довговічна, постійно квітуча рослина досягає висоти в 1,5-2 метри, володіє широкою, округлою і розлогою кроною з червоно-бурими гілками. Спірея сіра сорту Грефшейм

На кущі розташовується безліч дрібненьких квіток білого, рожевого або червоного кольору. Листя зеленого або жовто-помаранчевого кольору з бронзовим відливом. Посадка і догляд за цим видом абсолютно не відрізняються від вирощування основного виду.

Граціоза

Це гарний, витончений чагарник висотою 1,5-2 метри, що володіє розлогою широкоокруглою кроною зі звисаючими гілками дугоподібної форми. Листя вузькі ланцетні, зеленого кольору, які восени стають жовтими. Білі квітки зібрані в парасолькові суцвіття. Цвітіння рясне і тривале. Спірея сіра сорту Граціоза


Посадка

Найбільш сприятливий час для посадки спіреї сірої - осінь, до кінця листопада, проте можна посадити її і навесні, до появи нирок. Найкраща погода - похмурий день, ідеально, якщо мороситиме дощ. Посадка сірої спіреї в грунт

Для посадки потрібно вибрати сонячне місце. Посадка в тіні можлива, проте в такому випадку спірея сіра буде повільніше розвиватися і цвітіння не буде рясним. Ґрунт повинен бути поживним і пухким.

Для посадки саджанця необхідно вирити яму, яка буде набагато більше його кореневої системи. Оскільки спірея сіра віддає перевагу помірній вологості, на дно ями необхідно помістити дренаж. Дреноване дно потрібно присипати змішаною з добривом землею, зверху укласти саджанець, розправивши його коріння і присипавши їх наполовину.

Далі потрібно засипати яму до кінця і полити саджанець приблизно відром води. Після того як волога ввібрається, саджанець потрібно підтягнути нагору, щоб дати корінням можливість зайняти зручне положення.
Після цього потрібно ущільнити ґрунт, полити і присипати мульчів для того, щоб зберегти вологу.

Полив.

Поливати спірею сіру потрібно не часто, але рясно: не менше, ніж 1,5 відра під один куст. Полив можна проводити 2 рази на місяць, але якщо відсутні дощі, то 2 рази на тиждень.

Підживлення

Підживлення чагарників необхідно проводити після весняної обрізки і перед цвітінням. Для поливу можна використовувати розбавлений коровий або курячий послід, після чого полити рослини водою з суперфосфатом (на один куст вистачить 8 грам).

Для найбільш пишного цвітіння кущів, навесні можна використовувати гранули добрива «Кеміра-універсал» в розрахунку 90 грам на квадратний метр ґрунту.

Обрізка

Квіткові нирки біля спиреї сірої закладаються практично по всій довжині торішніх втечі, тому проводити весняну обрізку щорічно не потрібно.

Санітарна та формуюча форму куща обрізка проводиться щороку у квітні. Для цього необхідно видалити слабкі, підмерзлі, старіючі, зламані втечі. Застарілі втечі біля чагарника спіреї сірої вирізаються кожні 7-10 років

Старий куст можна омолодити, обрізавши його «на пінь» - зі сплячих нирок, які знаходяться біля кореневої шийки, розвинеться поросль, з якої можна буде сформувати куст, коли вона підросте.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND