Рододендрони в ландшафтному дизайні фото

Як виростити рододендрон на своїй дачній ділянці

Щовесни і перші місяці літа квіти рододендрони роблять будь-яку дачну ділянку, і будь-яку перед садибну ділянку надзвичайно красивою. Ця рослина відрізняється неземною красою і привабливістю. Тому з кожним сезоном охочих милуватися власним рододендроном стає все більше і більше. Але не багато хто знає про наявність певних особливостей у розведенні рододендронів. І сьогодні мова піде про те, як домогтися найоптимальніших умов для того, щоб рододендрон відчував себе чудово на вашій ділянці.


Вибираємо місце для висадки рододендрона

Рододендрон садовий - це гарна рослина, яка зможе вписатися в абсолютно будь-який дизайн дачної ділянки. Але тут потрібна особлива посадка і особливий догляд. І тут може вказати на головні особливості розведення фото цієї рослини. Отже, ці чудові рослини поділяються на два види:

І всі вони пред'являють однакові вимоги до середовища проживання:

 1. не терплять коли відбувається застій вологи (земля обов'язково повинна бути пухкою);
 2. не переносять сильний вітер у зимовий і весняний періоди (не саджайте у відкритій місцевості);
 3. не люблять прямих сонячних променів (створюйте тінь).

Вони відмінно приживаються під гілками сусідніх дерев. Але коли навесні, листя на деревах не з'явилося, біля вічнозеленого виду, весняні сонечко підсушує листочки, і щоб цього уникнути, придумайте якусь тінь.

Відразу відзначимо той факт, що дачна земля навряд чи підійде для посадки. З нею потрібно виконати такі процедури:

 1. закислити,
 2. підмішати хвою і верхній торф;
 3. також можна додати глинисті частинки, компост та інші елементи.

Який же сорт краще

Про те, як виглядає рододендрон у ландшафтному дизайні, може показати фото. Варто зауважити те, що ця рослина має кілька сортів. Віддати перевагу тому чи іншому сорту рододендрона не так просто адже всі вони красиві, а вибирати є з чого - видів більше тисячі, а сортів ще більше приблизно дванадцять тисяч. Звідси випливає, що основним критерієм вибору є їх переваги до тієї чи іншої місцевості.

Якщо ваша садова ділянка знаходиться на сонячній стороні, віддайте перевагу листопадним видам, є тіньова зона - вибирайте вічнозелені. Якому б виду ви не віддали перевагу - вони повинні відмінно зимувати.


Добре зимують сорти листопадних видів NorthernLights. Вони характеризуються висотою в 1,5 метра, мають невеликі, за розмірами, але густі квіти, відмінно виростають, непривередливі. Такі сорти, як KnapHill-Exbury, Rustica відмінно зимують при мінус тридцяти градусів.

Що стосується вічнозельонних видів, переносять зимовий період рододендрони катевбінських гібридів (у висоту досягають чотирьох метрів, а в ширину до 1,5 м.).

Численні сорти фінської селекції серії MarjatceAybrid зимують при мінус тридцять чотири градуси. Ці ж параметри і витримують гібриди, рододендрона каролініанського. Справжні поціновувачі цього виду рослини створили і чудові чагарники невеликої висоти, які також є прекрасною окрасою будь-якого саду.

Основні моменти висадки

Вище в цій статті ми перерахували які морозостійкі сорти мають рододендрони. Подивіться їх фото напевно ви виберіть за допомогою них найкрасивіше дерево для свого саду. Тепер важливо поговорити про основні моменти посадки цієї рослини.

Якщо ви купили рододендрон у місткості, дуже важливо, подивитися на кореневу систему. Коли рослина тривалий період часу знаходилася в контейнері, то по краях будуть засохлі корені, і коли ви посадите її в землю, молодим корінням буде дуже важко рости, а відповідно і харчування вона буде отримувати мало. Тому засохле коріння видаліть або надріжте кореневу систему в двох-трьох місцях.

Ось такі параметри земляного поглиблення потрібно дотримуватися: глибина від 30 до 40 см, діаметр від 60 до 70 см.

Ґрунт перед посадкою підкисляють (pH від 3,5 до 5) і додають кислий торф, пісок, тирси або кислий торф. Також в грунт для цієї рослини повинна бути додана листова і хвойна земля. А в момент посадки додайте мінеральні добрива. Після того як процес посадки завершено зробіть по колу рослини огорожу із землі, щоб при поливі вода не витекла.


Якщо говорити про розмноження рододендрона, то розмножити їх можна кількома методами.

 • Найпопулярніший метод - це чорняний метод: черенки відрізають в першому або другому місяці літа довжиною від 10 до 15 см. Потім слід їх 24 години потримати в розчині, який стимулює зростання, і після закінчення цього часу висаджують в грунт, розлучений торфом, хвоєю і піском, і накривають плівкою.
 • Другий спосіб: звідковий, він полягає в тому, що роблять надріз на певній гілці, потім її нагинають до землі, вже в зроблену для неї ямку, засипають землею і рясно поливають. І при настанні чергової весни пересаджують в інше місце.

Основні особливості догляду за рододендронами

Доглядати за цими казковими рослинами неважко, при дотриманні основних особливостей. Ось, наприклад, коренева структура у нього влаштована так, що дрібні корені ростуть близько до поверхні землі, тому виникає можливість висихання, перегріву і замерзання в зимовий період, коли мало снігу. Тому тут необхідно застосовувати таку агрохітрість, як мульчування. Тут вам потрібні хвоя і тирси, подрібнена кора і дрібна тріска хвойних дерев, а також легкий компост: хвойний або садовий.

Більш дорослі рододендрони потребують поливу 3 рази за тиждень, в обсязі в 1,5 відра. Молоденькі рослини поливають частіше, але в обсязі 0,5 відра. У душні і дуже теплі дні їх необхідно зрошувати водою. Щоб рододендрона добре перезимувала, її добре поливають, але з урахуванням якщо осінь видалася не дощова. Як ви вже зуміли помітити, кислотність для цієї рослини дуже важлива, тому воду теж не забувайте підкисляти, наприклад, лимонкою (4 грн лимонної кислоти на одне відро води). Якщо квіти вже відобразили ваше око і завяли неодмінно видаляйте їх.

Готуємо рододендрон до зимування

Якщо похолодання трапляється навесні і ранньої осені рододендрон переносить це цілком нормально (він витримує похолодання до мінус семи градусів). У разі якщо ви правильно вибрали місце для чагарнику, то воно без проблем переживе зиму, а якщо ні, то необхідно його захищати. Вічнозелені види можуть поламатися під снігом, для них побудуйте каркас і накрийте лапником. Обрізати рослину зовсім необов'язково, вони дуже негативно ставляться до цієї процедури. Тому в один рік обрізають з одного боку, а іншого рік - з іншого. Але якщо куст розрісся до величезних розмірів, то стрижку зробити обов'язково треба. А взагалі, за своїм смаком підстригайте рослину, надаючи їй різноманітну форму. На самому початку літа видаляють найдовші гілки і зайве коріння.

Що можна сказати на закінчення

Рододендрони прекрасні будь-якого сорту, забарвлення їх кольорів просто вражає. А як прикрасити і створити з них композицію вже вирішувати вам в будь-якому випадку це буде виглядати просто чудово.


Вирощування рододендронів у ландшафтному дизайнебагато ландшафтних дизайнерів у своїх композиціях використовують такий вид квітучого чагарнику, як рододендрон. Його популярність пояснюється невисокими вимогами до умов зростання і красивим цвітінням.

Рододендрони та їхні особливості вирощування

Назва цієї рослини в перекладі з грецької мови означає «рожеве дерево», оскільки має пишні великі квітки, що видали нагадують цвітіння кущів троянди. Їх привабливість для садівників полягає в таких особливостях вирощування:

 1. Більшість видів не потребують укриття на зимовий період (крім теплолюбних сортів).
 2. Рослина являє собою щільний куст практично ідеальної форми для ландшафтного дизайну (тому немає необхідності в його формуванні методом обрізки).
 3. Стійкі до шкідників і хвороб.
 4. Довговічні - до тридцяти років щорічного цвітіння.
 5. Органічно вписуються в пейзажний і регулярний сад.

Цей чагарник віддає перевагу пухкому ґрунту, який повинен мати кислу реакцію РН. Так, на глинистому ґрунті влаштовують насипні гряди відповідного ґрунту (до 40 сантиметрів товщиною), те ж потрібно зробити і на піщаних грунтах. А ось легкі ґрунти, навпаки, доведеться обважнювати домішкою глинистого грунту для утримування вологи.

Види рододендронів і ландшафтний дизайніЗ видів цих рослин найбільш популярними в ландшафтному дизайні є:

 • далекосхідні (золотистий, дрібнолистий, дотепний, даурський, камчатський тощо);
 • кавказькі (жовтий, кавказький, понтійський).

Вони відрізняються розмірами і забарвленням квіток, формою листя, висотою і розлогістю кущів. Тому чагарники ще й класифікують так:


 1. Лускові. Мають на листях невеликих розмірів поверхневий шар у вигляді дрібних лусочок.
 2. Неабиякі. Листя відрізняється досить великими розмірами з гладкою поверхнею.
 3. Листопадні. Скидають листя на зимовий період.
 4. Махрові. Відрізняються наявністю пишних суцвітей яскравого насиченого кольору (від білого до темно-фіолетового).

Практично всі відомі сорти рододендронів зареєстровані в Королівському садівничому товаристві, а повна інформація про них надана на сайті Американського Товариства Рододендронів. http://www.rhododendron.org/.

Використовуючи рододендрони для дизайну ландшафту, необхідно приділяти увагу наступним особливостям цих рослин:

 • висота і розлогість куща;
 • розмір і текстура листя;
 • колір кольорів;
 • час і тривалість цвітіння;
 • переносимість певних погодних умов.

До того ж при угрупованні різних композицій можна поєднувати їх з іншими чагарниками, а також деревами і квітами.

Правила групування

Фахівці, які розбираються в ландшафтному дизайні, рекомендують рододендрони групувати згідно з певними правилами, враховуючи їхні індивідуальні особливості:

 • бажано підбирати такі види рослин, які ростуть в одному природному середовищі з рододендронами (наприклад, ялівцем);
 • для альпійських гірок і кам'янистих садів підбирають низькорослі види рододендронів з різними термінами цвітіння;
 • для групових композицій слід підбирати кущі даної рослини середнього розміру;
 • не можна висаджувати спільно з деревами, що мають поверхневу кореневу систему - кленом, вербою, ясенем;
 • підбирати кущі для складання композицій по висоті (у центрі - високий чагарник, по краю - низькорослий).

Вибір місця для посадки кущів рододендрона відіграє велику роль для їх зростання і цвітіння. Вони повинні бути захищені як від сильних сонячних променів, так і від різкого вітру. Отже, найкраще підібрати місце їхньої висадки, оточене хвойними видами високорослих чагарників (але не плодових). Рододендрони чудово себе почувають у напівтіні дерев з розлогою кроною. До того ж висаджувати їх найкраще в північній частині саду або ділянки з хорошою переглядальністю - в зоні відпочинку для любування квітучими кущами. Підвищена вологість для цих рослин - одна зі сприятливих умов, тому прекрасним місцем для них буде берег водойми (озеро, струмок, фонтан, басейн тощо).


Також хорошим вважається варіант, коли рододендрони низькорослих сортів висаджують в грунт прямо в горщиках. Завдяки такому способу рослини можна на зимовий період ховати від морозів у приміщеннях (у будинку або на веранді).

Поради досвідчених садівників: варіанти ландшафтного дизайну з використанням рододенд  Рододендрони використовують у різних композиційних рішеннях. Фахівці розрізняють кілька варіантів використання цієї рослини:

 1. Групові композиції:
  • з хвойними видами рослин (ялівець, сосна звичайна, листяниця сибірська);
  • квітучими рослинами інших видів, наприклад, цибулинних (лілія, шафран, тюльпани).
 2. Альпійські гірки (дрібноквіткові і низькорослі кущі в поєднанні з вереском, гірською сосною, гіркотлявкою).
 3. Кам'янисті сади (рододендрони на передньому плані групових композицій з хвойними деревами карликових порід).
 4. Живі огорожі або вздовж огорож (використовують гру кольору квітучих рослин - рожеві з фіолетовими і білими квітками).
 5. Газони (декорування партерного газону за допомогою дорослих і високих кущів).
 6. Уздовж садових доріжок (як низькорослі, так і середньорослі сорти, розміщені одиночними рядами).

Групова посадка рододендронів з іншими рослинами дає мальовничий неповторний ефект у ландшафтному дизайні, особливо в період цвітіння даних чагарників.

Оформлення ландшафтної ділянки

Рододендрони в ландшафтному дизайні

Рододендрони придатні для групових і одиночних посадок, а їх поєднання з декоративними формами хвойних порід, вересками, ериками та іншими красивоквітучими рослинами додасть ошатність ландшафтній території.

Низькорослими рододендронами оформляють кам'янисті ділянки, альпійські гірки, з них створюють чудові бордюри.

Для групових посадок підходять багато середньореслих видів. Їх висаджують уздовж доріжок, парканів, використовують у вигляді живих огородів, підбираючи рослини з різними термінами цвітіння, що поєднуються за фарбуванням квіток і листя, за розмірами кущів. Дуже ефектно виглядають групи, виконані у фіолетово-рожево-білій гамі; рододендрони з жовтими квітками краще поєднувати з помаранчевими і червоними.

Для одиночних посадок слід вибирати екземпляри вище 2 м, з красивою формою куща, соковитими темно-зеленими листками і яскравими квітками, зібраними в щільні суцвіття, як у рододендрона катевбінського (Rhododendron catawbiense), р. Смирнова (R.smirnowii), р. найбільшого (R.maximum) і їх сортів.

При плануванні ландшафтної композиції з безперервним цвітінням важливо підібрати асортимент з рододендрона та інших красивоцвітучих чагарників таким чином, щоб естафету цвітіння одних підхоплювали інші. Восени гармонійне поєднання створюють жовті, помаранчеві та червоні листя листопадних видів рододендрона на тлі темно-зеленого листя хвойних порід.

Створюючи ландшафтні композиції, слід мати на увазі, що не всі рослини «дружать» один з одним. Породи з поверхневою кореневою системою (клен, мляв, граб, верба, ясен) не рекомендується садити поблизу рододендрона, так як дерева раніше нього заберуть воду і елементи живлення з ґрунту. А ось поруч із сосною звичайною і листяницею сибірської чагарник почувається вільно, оскільки хвоя, яка опадає з них, покращує механічний склад і родючість ґрунту.

Поруч з рододендроном можна висадити цибулинні рослини: шафран, підсніжник, лілію, проліску, мускарі, нарцис, тюльпан, білоцвітник, безвременник. На затінених ділянках - папороті (цистоптерис, щитівник, адіантум), а в місцях з підвищеною вологістю повітря і ґрунту - ґрунтовні рослини (очиток, барвінок, пахізандру, гвоздику).

При благоустрої ділянки біля будівель необхідно пам'ятати про те, що іноді в ґрунті містяться залишки будматеріалів. Таку землю слід замінити ґрунтованою сумішшю, приготованою спеціально для рододендрона. Розміщувати рослини краще з північного боку будівлі. Несприятливі для посадки рододендронів місця біля кутів будинку, де завжди дме наскрізний вітер.

Посадка рододендронів

Рододендрони краса в кольорі

Найкращий час для посадки - рання весна. Рослини із закритою кореневою системою можна пересаджувати практично протягом усього сезону, але рододендрони, навіть вирощені в контейнерах, не варто висаджувати під час цвітіння і пізньої осені.

Місце для посадки рододендрона бажано підготувати завчасно. Посадкова яма повинна бути в два-три рази ширше і вдвічі глибше, ніж кореневий кім рослини. На дно ями обов'язково насипають дренаж - суміш битої цегли і піску шаром 15-20 см. Якщо посадкова яма глибока, то шар дренажу збільшують до 30-40 см і включають дрібний гравій або щебінь (але не вапняний).

Ґрунтовну суміш готують з листової землі, торфу і хвойної підстилки у співвідношенні 3:2:1 з додаванням повного мінерального добрива - 70 г на яму або з розрахунку 2-3 кг/м - субстрату. Оптимальна кислотність ґрунту 4,5-5,5.

Відстань між кущами залежить від висоти і діаметру, в середньому вона становить від 0,7 до 2 м. Рослини не заглиблюють, висаджують строго до рівня кореневої шийки, іноді на 2-4 см вище, з урахуванням подальшої опади ґрунту. Після посадки їх необхідно рясно полити водою.

Догляд за рододендронами

Рододендрони на ділянці

Двічі на рік рододендрони підгодовують кислими добривами. Ранньою весною, в період активного зростання втечі, в пристовбурне коло додають суху суміш сірчанокислого амонію, суперфосфату, сірчанокислого калію у співвідношенні 2:1:1,5 з розрахунку 30-40 г/м ­. Іноді навесні вносять 30 г/м  мочевини і 70 г/м  подвійного суперфосфату.

Молоді рослини підгодовують нижчими кінцівками

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND